top of page

תפריט דיאטה שבועי מאוזן

תפריט דיאטה הקושי בשינוי הרגלי תזונה ומעבר לדיאטה בריאה המסייעת להרזיה, היא התמדה בצריכת המזון על פי תפריט דיאטה וללא סטייה ממנו. דיאטה שהינה ברת קיימא לטווח ארוך היא כזו אשר מורכבת תפריט עשיר המאפשר הנאה ממגוון מאכלים. ישנם סוגים שונים של דיאטות, כאשר לכל אחת ניתן להרכיב מערך תפריטים מגוון ומאוזן.

 

כללים שיש להקפיד עליהם בעת דיאטה

בעת יצירת שינוי תזונתי ומעבר לתפריט דיאטטי מופחת קלוריות, יש צורך בשילוב מזונות אשר מצד אחד יהיו בעלי ערך תזונתי גבוה, יכילו די חלבון לבניית שרירי הגוף, יאפשרו תחושת שובע ומצד שני יהיו ללא ערך קלורי גבוה. הכלל בהרכבת תפריט דיאטה לנשים וגברים אשר מטרתה להביא להורדה במשקל, הוא לצרוך פחות קלוריות מסך הקלוריות שהגוף שורף.

כיצד להרכיב תפריט דיאטה

על מנת להרכיב תפריט דיאטה שבועי, בין אם מדובר בתפריט דיאטה מהירה או דיאטה ארוכת טווח, יש צורך בשרטוט מדויק עד כמה שניתן, של מנגנון שריפת הקלוריות היומי. ניתן לעשות זאת על די מחשבוני שריפת קלוריות המשקללים נתונים כגון גובה, גיל , מין, משקל ואופי הפעילות היומית. מיטל כדורי היא תזונאית בעלת ניסיון וידע באבחון מנגנון שריפת קלוריות יומי.

אדם המצוי במרבית היום בישיבה יידרש לצרוך פחות קלוריות מדי יום בהשוואה לאדם המנהל אורח חיים ספורטיבי. כמו כן, תפריט הדיאטה יורכב גם על בסיס מאפייני גיל ומגדר. כך למשל, הרכב תפריט דיאטה לנשים יהיה שונה מהרכבו של תפריט דיאטה לגברים או מהרכבו של תפריט דיאטה לנוער.

תפריט דיאטה לנוער

הנתונים של בני נוער הם שונים מאלו של מבוגרים בכל הקשור למנגנוני חילוף חומרים, צרכים תזונתיים התפתחותיים ושגרה יומית בהיבט התנועתי. מסיבה זו, הרכבת תפריט דיאטה לנוער דורש התאמה על ידי גורם מקצועי על מנת שיכלול את המזונות הדרושים להתפתחות הנער. מיטל כדורי היא תזונאית המנוסה בהרכבת תפריטי דיאטה לנערים ונערות.

תפריט דיאטה מהירה

ישנן דיאטות אשר מאפשרות הרזיה מהירה. לרוב, תפריט דיאטה מהירה, בין אם מדובר בתפריט דיאטה לנוער או תפריט דיאטה לנשים, יביא להורדה מהירה של מספר קילוגרמים ולאחר מכן האטה בקצב ההרזיה. מיטל כדורי היא תזונאית בעלת ניסיון רב בייעוץ הנוגע ליתרונות והחסרונות בדיאטה מהירה.

תפריט דיאטה מהירה יכלול בין היתר הפחתה כמעט מוחלטת של פחמימות וסוכרים והתבססות על ארוחות רוויות ירקות, גבינות רזות ומזונות עתירי חלבון שאינם מכילים אחוזי שומן גבוהים. לצד העובדה כי תפריט דיאטה מהירה מניב תוצאות

בשלבים מוקדמים יחסית, הסכנה שבה היא הקושי בהתמדה שבשמירה על תפריט דיאטה שבועי מצומצם

.

על מנת להגביר את הסיכויים להתמדה בצריכה קבועה של תפריט דיאטטי, רצוי להרכיב תפריט דיאטה שבועי שיכיל מגוון מזונות. המגוון המאפיין תפריט דיאטה שבועי, בין אם מדובר בתפריט דיאטה לנשים או תפריט דיאטה לנוער, חשוב הן מבחינת העשרת הרכיבים התזונתיים ומקורותיהם והן מבחינת הצורך ביצירת עניין תזונתי שמקורו אינו במזון עתיר שומן, מלח ונתרן.

דיאטה נטולת פחמימות

אחת הדיאטות שניתן להרכיב על בסיסן תפריט דיאטה שבועי, היא דיאטה נטולת פחמימות. מאחר שאופן פירוק הפחמימות, במיוחד כאשר מקור הפחמימות הוא במזונות דלים בסיבים תזונתיים, מגביר את הסיכוי להשמנה, מציעה דיאטה זו לצרוך את כלל המזון החיוני לאל שילוב פחמימות.

דיאטה זו מבוססת על צריכה גבוהה של ירקות, בשר וקטניות. ניתן להרכיב תפריט דיאטה מהירה המתבסס על תזונה נטולת פחמימות, בין אם מדובר בתפריט דיאטה לנשים, גברים או תפריט דיאטה לנוער. מיטל כדורי היא תזונאית בעלת ניסיון בהרכבת תפריט דיאטה מהירה שהינו דל פחמימות.

דיאטת ניקוי רעלים

במסגרת דיאטה זו, יש להימנע מצריכת פחמימות, סוכרים ומזונות מעובדים. מומלץ להימנע גם משתיית קפה ומעבר לצריכה מרובה של מים. כמו כן, במסגרת דיאטה זו, יש צורך לשלב מזונות בעלי ערך תזונתי גבוה כגון זרעי צ'יה, טחינה משומשום מלא, מעט פירות והרבה ירקות.

דיאטת ניקוי רעלים עשויה להימשך מספר שבועות ואף יותר מכך, אולם ניתן להרכיב תפריט דיאטה מהירה שתימשך זמן קצר יותר. מיטל כדורי היא תזונאית מנוסה בעלת ניסיון בהרכבת תפריט רווי מזונות מיטביים, בין אם מדובר בתפריט דיאטה לנשים או גברים או תפריט דיאטה לנוער.

דיאטת צום לסירוגין

בדיאטה זו, ניתן לצרוך מזון בכמות גדולה יחסית בשליש מהיממה, כאשר בשני השלישים הנותרים אין אפשרות לצרוך מזון כלל למעט מי שתייה. גם במקרה של דיאטה זו, ניתן להרכיב תפריט דיאטה שבועי המשקלל את כלל המזונות החיוניים לגוף.

הרעיון העומד מאחורי דיאטה זו הוא עידוד הגוף לשרוף קלוריות באופן מאסיבי על ידי הימנעות ממושכת ממזון. לשם התייעצות אודות דיאטת צום לסירוגין, ניתן לפנות אל מיטל כדורי שהינה תזונאית בעלת ניסיון והיכרות עם מאפייני דיאטה זו.

 

יש עוד מגוון דיאטות ודרכים שונות להורדה במשקל ניתן גם להציץ בכתבת דיאטה באתר YNET 

מעבר לבישול ביתי

אחת הדרכים לשלוט על סך הקלוריות מהן מורכב תפריט דיאטה שבועי הוא על ידי צריכת מזון בבישול ביתי. בצורה זו, ניתן לעקוב אחר כמויות השמן, הסוכר והנתרן אשר הימצאותם בכמויות גדולות נפוצה יותר באוכל הנמכר במסעדות ודוכני מזון.

בכל הקשור להרכבת תפריט המבוסס על בישול ביתי, בין אם מדובר על תפריט דיאטה לנשים, תפריט דיאטה לנוער או תפריט דיאטה לגברים, מיטל כדורי היא הכתובת הנכונה עבור מי שחפץ בהרכבת תפריט דיאטה המבוסס על בישול ביתי מאוזן ובריא הנושא עמו חיסכון כספי.

שילוב תוספי תזונה            

אחת הדרכים לוודא כי תפריט הדיאטה כולל די וויטמינים, ברזל וחומצות החשובות לתפקוד הגוף היא באמצעות צריכת תוספי תזונה. ניתן לבצע במהלך הדיאטה בדיקות דם ולבחון האם יש בהן כדי להצביע על חוסרים מסוימים המצריכים השלמה.

לצד הרכבת תפריט דיאטה מהירה, תפריט דיאטה ארוך טווח, תפריט דיאטה לנשים, תפריט דיאטה לגברים או תפריט דיאטה לנוער, רצוי לערוך מעקב בריאותי על ידי נטילת בדיקת דם שתצביע על קיומם של חוסרים כלשהם. מיטל כדורי היא תזונאית אשר מספקת ליווי מקצועי הכולל ייעוץ בכל הקשור לנטילת תוספי תזונה.

תפריטים לארוחות בוקר

כאשר בונים תפריט דיאטה שבועי המתייחס לארוחות הבוקר, הן במקרה של תפריט דיאטה לנשים והן במקרה של תפריט דיאטה לנוער, רצוי לשלב חלבון עם ירק ופחמימה מלאה. אחת האפשרויות היא שילוב של סלט ירקות עם טונה ללא שמן ופרוסת לחם מקמח כוסמין מלא.

תפריטים לארוחות צהרים

בבניית תפריט לארוחת צהרים, יש צורך בשילוב של חלבון, פחמימה וירק. אפשרות מצוינת למנת חלבון היא חזה עוף מבושל או צלוי על הגריל. זאת מאחר שחזה העוף מכיל כמות קטנה של אחוזי שומן ביחס לחלקי עוף אחרים.

ארוחת הערב צריכה להיות מאוזנת, בריאה ומשביעה, על מנת למנוע מצבים של התעוררות תיאבון בשעות הערב והלילה. בארוחת הערב ניתן לשלב פרוסה של לחם מקמח מלא, אבוקדו, ביצה מבושלת או טופו. ניתן לשלב בה ירקות לא מבושלים מסוגים שונים כגון מלפפונים, חסה, ופלפלים.

מיטל כדורי היא תזונאית בעלת ניסיון בהרכבת תפריט דיאטה שבועי המתייחס למגוון ארוחות הבוקר, הצהרים והערב, הן בהרכבת תפריט דיאטה לנשים, הן בהרכבת תפריט דיאטה לנוער והן בהרכבת תפריט דיאטה לגברים.

 

תפריט דיאטה – תזונה נכונה בהתאמה אישית

האוכל שאדם צורך משפיע על המראה שלו, על תחושתו הפיזית ועל תפקודו היומיומי. אורח חיים בריא, מיטיב ומאוזן מתחיל בבניית תפריט דיאטה על ידי גורם מקצועי. מיטל כדורי היא תזונאית מנוסה ומקצועית אשר תדע להתאים עבור כל אחד את תפריט הדיאטה המתאים עבורו.

bottom of page